Agencije za nekretnine plaćaju medijske intervjue. Kažu da cijene rastu zbog tržišnih uvjeta. Ali agencije to lažiraju i održavaju cijene visokima pa si ih obični ljudi teško mogu priuštiti. Mediji, banke i agencije zajedno rade kako bi cijene održale visokima jer svi od toga imaju koristi.
– Agencije umjetno povećavaju cijene nekretnina na web stranicama poput Njuškala.
– Mnoge agencije nemaju licencirane agente koji rade za njih.
– Kazne za kršenje zakona male su u usporedbi s naknadama koje agencije naplaćuju.
– Agencije naplaćuju naknadu i kupcu i prodavatelju, što je prijevara.
– Agenti često pokušavaju prisiliti kupce na ugovore koji ih obvezuju platiti.
– Agencije zahtijevaju potpisivanje ugovora o zastupanju prije posjeta kući.
– Agencije oglašavaju da provizija od 3% pokriva sve, poput papirologije, a zatim dvostruko naplaćuju – još jedna prijevara.
– Agencije dodaju 50-100.000 € iznad cijene prodavatelja u popularnim područjima poput Zagreba i obale.
– Agencije kopiraju oglase vlasnika sa slikama i opisima, a zatim podižu cijene bez znanja vlasnika. Kontaktiraju vlasnike pretvarajući se da su predstavnici kupaca.
– Mnoge agencije krše poslovnu etiku, ali to ne izgleda važno onima nepoštenima.
– Agencije su prijavljene inspektorima. Većina je dobila kaznu. Neke su promijenile sve Njuškalo oglase i prevare ponovno počinju.
Agencije kopiraju oglase vlasnika sa slikama i opisima
Problem je u tome što mnogi agenti za nekretnine ne znaju dovoljno o kućama ili kako one funkcioniraju. Svatko može postati agent samo polaganjem testa, a ne postoji posebna škola u kojoj bi se naučilo sve što treba znati. Kad bi morali učiti o gradnji kuća ili pravilima o kupnji i prodaji, bolje bi pomogli ljudima. Trenutno samo pomažu u povezivanju osobe koja želi kupiti ili prodati kuću s drugom osobom, ali zapravo ne razumiju detalje. Obično vlasnik kuće priča više od agenta. Novac koji dobivaju za pomoć zapravo nije vrijedan koliko malo znaju.
Agencije za nekretnine ne moraju snositi odgovornost
U Hrvatskoj agencije za nekretnine ne moraju snositi odgovornost ako daju krive podatke o kući ili stanu. Ako netko u Njemačkoj bude prevaren ili ozlijeđen jer je agencija podijelila lažne podatke, može dobiti novac da to nadoknadi. Ali u Hrvatskoj je vrlo mala vjerojatnost da će agencija nekome ikada platiti ako je pogriješio.